נכות זמנית משרד הביטחון – מדריך חשוב

קיבלתם נכות זמנית במשרד הביטחון? רוצים לדעת מה זה אומר ומה אתם זכאים לקבל? נסביר הכל כאן.

נכות זמנית משרד הביטחון

אם קיבלתם נכות זמנית, זה אומר שכבר נבדקתם בפני בוועדה רפואית של משרד הביטחון, ונקבעו לכם אחוזי נכות. יש 2 סוגים של נכויות שהוועדות קובעות: נכות צמיתה (קבועה) ונכות זמנית.

נכות זמנית היא למעשה לזמן מוגבל. לחצי שנה, שנה, שנתיים. אם הוועדה התרשמה (לרוב) כי המצב הרפואי אינו יציב, היא תקבע את הנכות באופן זמני. למשל, אדם שנותח בברך, והגיע לוועדה הרפואית חודש לאחר הניתוח, קרוב לוודאי כי הרופאים בוועדה יקבעו לו את הנכות כזמנית.

מתי לא צודק כי תקבע נכות זמנית?

למשל, כאשר מדובר על פציעה שכבר עברה שנה ממועד הפציעה או הניתוח או הטיפול הרפואי. ברוב המקרים האלו, על הוועדה הרפואית לקבוע את נכותכם באופן קבוע. דוגמה נוספת היא אדם שקרע את הרצועה הצולבת בברך ומסיבותיו האישיות שלו או מסיבות רפואיות בחר שלא לעבור ניתוח. ככל שמדובר על פציעה שהיא בת כשנה ומעלה, על הוועדה לקבוע את נכותו באופן קבוע. בחלק מהמקרים מאחר שהוא לא נותח, הוועדה תקבע את נכותו באופן זמני. וזו טעות!

תדעו כי זה לא צודק ויש לערער על כך! זאת זכותו הבלעדית בלבד שלא לעבור הליך רפואי אם הוא לא מעוניין בו, וחברי הוועדה לא אמורים להתלות בכך את קבלת הנכות הצמיתה. בתי המשפט חזרו וקבעו כי כאשר לא מדובר על סיבה מוצדקת לקביעת הנכות הזמנית (למשל ניתוח או קבלת טיפול רפואי חדש) ההחלטה שגויה.

מה לעשות אם קבעו לי נכות זמנית וזו החלטה שגויה?

קודם כל, לקבל ייעוץ משפטי! מדובר כאן על הליך משמעותי מאוד לחייכם ולבריאותכם ולכן כדאי לעבור אותו בהצלחה ולמקסם את התוצאה. אם מדובר על וועדה מחוזית, אתם זכאים להגיש ערעור לוועדה עליונה אך חשוב לעשות זאת לאחר ייעוץ ובצורה נכונה. מוזמנים לקרוא כאן בהרחבה על ערעור לוועדה עליונה.

מה זכאים לקבל בנכות זמנית?

בנכויות בשיעור 0% עד 9% כולל לא מקבלים דבר. בנכות בשיעור 10% ומעלה, תקבלו תגמול באופן של קצבה חודשית לאורך כל התקופה הזמנית. בסוף התקופה תזומנו לוועדה נוספת, ועדת תום הזמניות. רוב ההטבות (תלוי בדרגת הנכות) תהיו זכאים להם במשך התקופה הזמנית. למשל, תעודת נכה, כניסה לבית הלוחם, הנחה בארנונה ועוד.

מה יקרה בסיום הנכות זמנית? ודגשים חשובים

בסיום הנכות הזמנית תזומנו לוועדה רפואית נוספת. חשוב להגיע לוועדה הזאת לאחר שדאגתם היטב לחומר הרפואי בתיק שלכם! אחרת, וכתלוי במצב הרפואי כמובן, הנכות שלכם עלולה לצנוח. חשוב לבנות טוב את הדברים ולהגיע מוכנים לוועדה. סביר להניח כי בוועדה השנייה (ועדת תום הזמניות) נכותכם תקבע לצמיתות. הנכות נקבעת לפי החוק – תקנות הנכים מבחנים לקביעת דרגת נכות.

נכות זמנית – פוסט טראומה

לאחרונה, כמעט ולא נקבעות נכויות בגין פוסט טראומה באופן זמני. וזאת, מתוך הבנה מבורכת (סוף סוף) כי מעמד בפני וועדה שכזאת קשה ומורכב מאוד וכי אין באמת טעם לקבוע נכות זמנית. לצערנו לפני מס' שנים בהרבה מאוד תיקים הנכות נקבעה באופן זמני לפרקי זמן ארוכים של שנתיים ואותם זכאים מזומנים כיום לוועדות תום הזמניות.

נכות זמנית משרד הביטחון – סיכום

אם נקבעה לכם נכות זמנית ייתכן כי זו החלטה נכונה, אך יש כמובן לבדוק זאת לעומק. מדוע נקבעה נכות זמנית, בכמה אחוזי נכות, לאיזה פרק זמן ומה סעיף הנכות. בלא מעט מקרים נקבעת נכות זמנית שלא לצורך, ולכן יש לשקול הגעת ערעור לוועדה עליונה ואף לבית המשפט המחוזי.

למשרדנו ניסיון וידע רב ואתם מוזמנים להתרשם מהצלחותינו באתר. מוזמנים ליצור עמנו קשר. תזכרו כי מדובר בהליך שעושים לרוב פעם אחת בחיים – וכדאי לעשות זאת באופן מקצועי ומיטבי.

 

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים