פריצת דיסק, בלטי דיסק וכאבי גב עקב השירות הצבאי

לוחמות ולוחמים עלולים עקב שירותם הצבאי לסבול מפגיעות בגב. מדובר על פגיעה גופנית שכיחה עקב העומסים הגופניים וסחיבת המשקלים הכבדים. האם ניתן להגיש תביעה ולקבל הכרה? וכמה אחוזי נכות אפשר לקבל? נסביר כאן את כל הסוגיות.

פגיעה בגב התחתון עקב השירות הצבאי – רקע, הסבר ודוגמאות

הדיסקים בגב הם בצורת עיגולים הנמצאים בין החוליות בעמוד השדרה. תפקיד הדיסק הוא לבלום את הזעזועים השונים. כשהמעטפת של הדיסק נחלשת, הנוזל שבתוך הדיסק בולט (בלט דיסק), וכשהיא נקרעת לגמרי הנוזל פורץ (פריצת דיסק).

כאבי גב תחתון מופיעים בד"כ לאחר מאמצים גופניים וסחיבת משקלים. עקב העומס המצטבר, הלוחמים מתחילים לסבול מכאבים שמפריעים בתפקוד היום יומי. יש לפנות לגורמי הרפואה הצבאיים, להתלונן על המגבלות ולהתמיד בבירור הרפואי. כדי להבין מה מקור הכאב חשוב לבצע בדיקת C.T או M.R.I. לפעמים המקור של הכאב יהיה מהשרירים ולפעמים מפגיעה של הדיסק. המקור לפגיעה בגב יכול להיות גם עקב אירוע חבלתי.

דוגמאות לאירועים חבלתיים הגורמים לפגיעות בגב:

  • לוחם שנפל על הגב התחתון בזמן מסע.
  • חייל שנפל על הגב עקב בור בשטח.
  • חייל שנפצע בגב עקב ביצוע תנועה חדה.
  • לוחם שנפל על גבו משקל כבד או אלונקה.

במיוחד בתביעות אלו חשוב מאוד דו"ח הפציעה – מדוע?

כעניין של מדיניות ואסכולה רפואית, משרד הביטחון נוטה ברוב המקרים שלא להכיר בפגיעה בגב עקב עומסים מתמשכים. ולכן, אם נגרמה לכם חבלה בכלל, ובגב בפרט, חשוב להצטייד בדו"ח פציעה. אם אין לכם, זה לא סוף פסוק – ולכן תצטרכו עדות לחבלה (או לתנאי השירות).

זה לא סוד כי ברוב המקרים משרד הביטחון ידחה את תביעתכם !

הסיבה לכך היא כי קיימת אסכולה רפואית הטוענת כי כאבי גב, פריצות דיסק ובלטי דיסק עלולים להופיע באופן ספונטני וגנטי במהלך החיים. הרי כמעט ואין אדם שבמהלך חייו לא יסבול בשלב כלשהו מכאבי גב. ולכן, אם לא מתקיים קשר סיבתי, דין התביעה להידחות.

אז זה אומר שצריך לוותר? וודאי שלא !

אם תביעתכם נדחתה, אנו ממליצים לכם לפנות למשרדנו לייעוץ. אנו נבחן את נסיבות פגיעתכם, את החומר הרפואי ונגבש חוו"ד משפטית ורפואית האם יש להגיש ערעור לבית משפט. סביר להניח כי תביעתכם נדחתה ע"י מומחה רפואי מטעם משרד הביטחון שלדעתו לא קיים קשר סיבתי בין הפגיעה בגב לבין השירות. ישנם מקרים רבים כי לאחר הגשת הערעור לבית משפט וניהול התיק, התובע הוכר בגין פגיעתו בגב.

ההכרה חשובה מאוד להמשך חייכם ולבריאותכם. מדוע? נניח כי חלילה תהיה החמרה במצבכם הרפואי, תהיה לכם כתובת (אגף השיקום במשרד הביטחון) לפנות אליו עם בקשה לבדיקה מחדש.  

אחוזי נכות – כאבי גב, בלט דיסק ופריצת דיסק

נתחיל עם כאבים. חשוב שתדעו כי כאב אינו מהווה נכות. זאת מאחר כי כאב הינו דבר סובייקטיבי. לגבי בלט דיסק ופריצת דיסק, גם אם הם אובחנו בבדיקה, הדבר שקובע את גובה הנכות הוא – מגבלות התנועה!

סעיף הנכות הרלוונטי הוא 37 בתקנות הנכים:

ג. הגבלת התנועות בעמוד השדרה המותני (Lumbar Spine)

כאבים כרוניים, מתועדים, ללא ממצא אורגני וללא הגבלת תנועות                   1%

הגבלה מזערית                                                                                     5%

הגבלה קלה                                                                                         10%

הגבלה בינונית                                                                                     20%

הגבלה קשה                                                                                        30%

 

סיכום – החשיבות המכרעת בייצוג משפטי ובליווי אורטופד

לסיכום, אנו ממליצים לכם לפנות למשרדנו לייעוץ על מנת להגדיל באופן משמעותי את סיכוייכם לקבל את ההכרה המיוחלת ואת אחוזי הנכות שבצידה. ישנה חשיבות גדולה מאוד להכנת וניהול התביעה באופן מיומן תוך ליווי והתייעצות עם אורטופד.

 

הרבה בריאות!

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים