תאונת דרכים בצבא – מי משלם את הפיצויים?

חיילים שנפצעו כתוצאה מתאונת דרכים, זכאים לפיצויים וזכויות. הדבר תלוי מאוד אם מדובר בתאונה בדרך לבסיס או הביתה, תאונה עם רכב צבאי או תאונה בזמן חופשה מהצבא (למשל, תאונת דרכים שהתרחשה בעת חזרה מבילוי ביום שישי). מי הגורם ממנו תובעים את הפיצוי? משרד הביטחון או חברת הביטוח. נסביר ונרחיב כאן במה זה תלוי ומה עדיף.
וועדה רפואית עליונה

מה מוגדר כתאונת דרכים?

נושא תאונות הדרכים מוגדר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד). בחוק ישנן הגדרות רבות למהי תאונת דרכים, על מי מוטלת האחריות ואיך נקבעים הפיצויים. סביר לחשוב כי תאונת דרכים היא תאונה שנגרמה בזמן הנסיעה ברכב. אך זה לא רק זה. ישנם הרבה מצבי ביניים וקיצון שהם גם יכולים להיחשב כתאונת דרכים. למשל, אם בזמן נסיעה עצרתי לרגע בצד לסדר משהו ברכב ובאותו זמן רכב אחר פגע ברכבי? אם בזמן נסיעה נגרם פנצ'ר בצמיג הרכב והנהג היה חייב לעצור ולהחליפו ובאותו הזמן היה מעורב בתאונת דרכים? אם כאשר הרכב היה מונע והנהג נפגע מחוץ לרכב – למשל נסגרה דלת הרכב על ידו? ישנם בלי סוף מקרים כאלו אשר יכולים להיחשב גם כן כתאונת דרכים. תלוי מאוד מה הנסיבות.

תאונת דרכים בדרך לבסיס, בדרך מהבסיס הביתה או תאונת דרכים בזמן חופשה

חיילים שנפגעו בתאונת דרכים בדרך לבסיס או בדרך מהבסיס הביתה זכאים להיחשב ככאלו שנפצעו במהלך שירותם הצבאי. מדובר בהבדל מהותי אם התאונה התרחשה באחד מ-2 המצבים הללו או בזמן חופשה מאושרת מהצבא. למשל, חייל שיצא לבלות בחופשת סוף השבוע היה מעורב בתאונת דרכים. במצב שכזה מדובר על חבלה בחופשה – על כל המשתמע ממנה והתובע יהיה זכאי לפיצויים רק מדרגת נכות בשיעור 20%. מוזמנים לקרוא כאן בהרחבה.

למי מוגשת התביעה ומה עדיף?

חשוב לדעת כי כאשר התאונה התרחשה עם רכב אזרחי שמבוטח בביטוח חובה אצל אחת מחברות הביטוח בישראל, קיימת זכות הבחירה. הבחירה היא בין תביעה למשרד הביטחון או לחברת הביטוח.

מה עדיף? זו שאלת השאלות שמשרדנו נתקל בה רבות. תחילה, כדי לענות על שאלה זו, עורך הדין צריך להיות בקיא בהליכי ניהול התביעה מול משרד הביטחון כמובן, אך גם מול חברות הביטוח. הכנו עבורכם את עיקר היתרונות והחסרונות שבכל אופציה.

תביעה למשרד הביטחון יתרונות:

 1. קבלת פיצויים, טיפולים רפואיים והטבות שונות למשך כל החיים במקרה של נכות בשיעור 20% ומעלה.
 2. אפשרות במקרה של החמרה במצב הרפואי לפנות כל חצי שנה למשרד הביטחון וייתכן כי אחוזי הנכות יועלו.
 3. הכרה בפציעתכם ולמעשה "לקיחת אחריות" על ידי משרד הביטחון.

תביעה למשרד הביטחון חסרונות:

 1. מתחת ל-10% נכות לא מתקבל פיצוי כספי וסוגיית הקשר הסיבתי.
 2. הפיצוי הוא לפי חוק וללא התחשבות בנתוניו האישיים של התובע. למשל, שכרו שנפגע או עלול להיפגע בעתיד, ההוצאות שנאלץ להוציא בגין התאונה וכו'.
 3. האפשרות של משרד הביטחון לשלול את תביעתכם במצב של "התנהגות רעה וחמורה". למשל, נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

תביעה לחברת הביטוח יתרונות:

 1. פיצוי כספי גם אם לא נותרה נכות ואם הנזק הגופני הוא מזערי.
 2. קביעת שכ"ט עו"ד לפי חוק.
 3. סיכוי נמוך יותר שתביעתכם תדחה.

תביעה לחברת הביטוח חסרונות:

 1. מהרגע שנחתם הסכם הפשרה אין לכם יותר למי לפנות. חברת הביטוח לחלוטין יוצאת מהתמונה ואין לכם יותר לאן לפנות.
 2.  הליך שעלול להיות ארוך וכרוך מההתחלה בהגשת תביעה לבית משפט.
 3. אין הטבות מעבר לקבלת הפיצוי כמו למשל, רכב רפואי, הנחה בארנונה, טיפולים רפואיים וכו'.

לסיכום, הדעה של משרדנו היא שאין כאן שאלה של עדיף. יש כאן שאלה של נסיבות התאונה והפגיעה הרפואית. ועל ידי בחינה של מכלול הדברים, ניתן לקבל החלטה מושכלת.

תאונת דרכים בצבא
מכתב בחירה בזכויות – היזהרו לפני שאתם חותמים

מתי משרד הביטחון עלול לשלול לכם את הזכויות?

במצבים בהם מדובר על התנהגות "רעה וחמורה". ההוראה מעוגנת בסעיף 9 בחוק הנכים. החוק אינו מפרש מהן בדיוק אותן התנהגויות וזה תלוי נסיבות, פרשנויות הפסיקה וסמכות קצין התגמולים. ייתכן כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול, סמים או נהיגה במהירות מופרזות ייחשבו כך.

כמה כסף (פיצוי) אפשר לקבל?

אם בוחרים במסלול של תביעה לחברת הביטוח של הרכב, הפיצוי הוא מהשקל הראשון גם אם נגרמה לכם פגיעה רפואית מינימלית. כמובן שגובה הפיצוי תלוי מאוד בשיעור הנכות שנותר לכם. במשרד הביטחון, הפיצוי הכספי הוא מדרגה של 10%. תוכלו לקרוא כאן בהרחבה.

ייצוג משפטי במקרה של תאונת דרכים

לסיכום, עולם תאונות דרכים ובפרט תאונות הדרכים במהלך השירות הצבאי, הוא מורכב ולכן רצוי ביותר לקבל מההתחלה ייעוץ משפטי מקצועי. עליכם לפעול בחוכמה מהשלב הראשוני ביותר. הייעוץ המקצועי יוביל אתכם למקסם את מלוא זכויותיכם ולקבל פיצוי כספי גבוה. למשרדנו הכלים והניסיון ואתם מוזמנים לפנות למשרדו.

בהצלחה והרבה בריאות.

 

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים