פריקת כתף בצבא – המדריך

פריקת כתף במהלך השירות הצבאי הוא דבר שכיח אשר עלול להותיר נכות בכתף ולגרום לפריקות חוזרות בעתיד. ניתן להגיש בגין אירוע פריקת הכתף תביעה למשרד הביטחון, לקבל הכרה כנכה צה"ל, אחוזי נכות ותגמולים כספיים. מה עושים לאחר פריקת כתף? איך מוגשת התביעה? כמה אחוזי נכות ניתן לקבל? ומה הנקודות החשובות ביותר? אנו נשיב על הכל כאן.
ערעור על החלטת קצין התגמולים

פריקת כתף במהלך השירות הצבאי – רקע כללי

הפריקה היא יציאה של עצם הזרוע העליונה (הומרוס) ממקומה הטבעי, ולרוב מתרחשת אצל לוחמים אך לא רק. הכתף הוא מפרק אשר משתמשים בו רבות בעת ביצוע מאמצים פיזיים, סחיבת משקלים כבדים ואלונקה, אימוני קרב ומגע וכו'. במהלך כל אלו, עלולה להיגרם פריקת כתף (לצאת ממקומה) ועל ידי כך נוצר נזק לכתף.

בד"כ לאחר אירוע הפריקה, יתבצע הליך של החזרת הכתף למקומה וקיבוע באמצעות מתלה. בחלק מהמקרים הטיפול הוא שמרני ע"י פיזיותרפיה ומנוחה בלבד, ובשאר המקרים וכאשר ישנן פריקות רבות נוספות, הטיפול הוא ע"י ניתוח.

התביעה מול משרד הביטחון בגין פריקת כתף

פריקת כתף עלולה להיגרם כתוצאה מאירוע חבלתי, או כתוצאה מעומס מתמשך על הכתף שגרם לפריקה מבלי שיתרחש אירוע ספציפי. בשני המקרים אפשר ואף הכרחי להגיש את התביעה למשרד הביטחון ולהיות מוכר כנכה צה"ל. יש להוכיח כי פריקת הכתף נגרמה בזמן ועקב השירות הצבאי – שזה למעשה הקשר הסיבתי שיש להוכיח.

יש לצרף לתביעה מסמכים המעידים על פריקת הכתף. המסמכים החשובים ביותר הם דו"ח פציעה במידה ויש, עדויות בנוגע לחבלה או בנוגע לתנאי השירות (אם מדובר על עומס מתמשך) ומסמכים רפואיים.

לאחר שהגשתם את התביעה, משרד הביטחון יבדוק את תביעתכם ואת הנסיבות שפירטתם בתצהיר. כמו כן, יבצע אימות של אירוע החבלה או את תנאי השירות שלכם, יבדוק את המסמכים הרפואיים בגין הפריקה ואת עברכם הרפואי מתיק קופת החולים.

לתשומת ליבכם – נקודה חשובה ביותר! אם מדובר בפריקת כתף שהובילה לפריקות נוספות בהמשך, יש להתמקד במועד ובגורם של הפריקה הראשונה אשר גרמה לנזק בכתף.

כמה אחוזי נכות ניתן לקבל על פריקת כתף?

אחוזי הנכות בגין פריקת הכתף יכולים לנוע מאחוזים נמוכים בשיעור 1% או 5% אשר לא מעניקים פיצוי כספי, ועד לאחוזים גבוהים יותר שבגינם ניתן לקבל מענק כספי וקצבה חודשית קבועה לכל החיים.

דרגת הנכות המקסימלית בגין פריקת כתף היא 40%. כמובן שאחוזי הנכות תלויים במגבלת התנועה בכתף, חוסר היציבות ובמצב של פריקות חוזרות. סעיפי הנכות הרלוונטים לפגיעה בכתף בתקנות הנכים הם מס' 40-41. 

משכך, חשוב ביותר להתכונן היטב בטרם הוועדה הרפואית ולהיות מיוצגים באופן המקצועי ביותר ע"י עו"ד משרד הביטחון.

פריקת כתף בצבא – סיכום

פריקת כתף הוא מצב נפוץ מאוד אשר עלול לגרום בעתיד לנזק בכתף ולפריקות חוזרות. משכך, חשוב להגיש את התביעה למשרד הביטחון באופן מקצועי, לקבל הכרה כנכה צה"ל ואחוזי נכות וזכויות.

אתם מוזמנים לבקר בפרק הצלחותינו באתר ולהתרשם מהצלחות מובהקות של לקוחותינו בגין פגיעתם בכתף.

למידע נוסף וייעוץ פרטני אתם מוזמנים לפנות למשרדנו.

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים