שבר ביד בצבא – תביעה ואחוזי נכות

שבר ביד הוא אירוע שכיח במהלך השירות הצבאי. חלק מהמקרים הינם מקרים קלים אשר לא הותירו נכות, אך בחלק אחר מהמקרים הפציעה עלולה להותיר נכות וייתכן ויש גם רכיב של רשלנות רפואית. נסביר כאן על הגשת התביעה למשרד הביטחון, קבלת ההכרה ואחוזי נכות. קריאה מהנה.
שבר ביד מהצבא

שבר ביד ובכף היד במהלך השירות הצבאי

רוב המקרים של השברים נגרמים כתוצאה מאירוע חבלתי כגון נפילה. התסמינים העיקריים לשבר הם כאב, נפיחות ועיוות המקום שנפגע. את השבר לרוב מאבחנים על ידי צילום רנטגן, בדיקה קלינית וגם לעיתים על ידי בדיקת CT.

סיבוכים אפשריים במקרה של שבר בכף היד

שבר ביד נחשב לאירוע פשוט יחסית שניתן להחלים ממנו בקלות ובמהרה. הרי כולנו שמענו על ילדים ששברו את היד בזמן משחק והעצם התאחתה והחלימה לגמרי. אולם, לא תמיד זה כך וייתכנו סיבוכים. לעיתים עלולים להיווצר סיבוכים רפואיים והחמרה של החבלה הנגרמים בגלל הצוות הרפואי או בגלל הדרגים הפיקודיים בצבא. דוגמאות לכך:

  1. עיכוב בקבלת טיפול רפואי –  למשל, חייל שהתלונן למפקדו על כך שנפל ונחבל ביד אך המפקד לא שלח אותו בהקדם למרפאה, והחייל המשיך בפעילות למרות כאביו העזים.
  2. אבחון לא נכון של השבר – כלומר לא אבחנו תחילה שמדובר בשבר, אלא בחבלה יבשה ביד.
  3. אי מעקב רפואי לאחר החבלה או חוסר קבלת הקלות בשירות וטיפול משקם כגון פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.
  4. אי ביצוע בדיקת הדמיה או פענוח לא נכון.

ולמה כל הסיבוכים האלו יכולים לגרום?

הסיבוכים האלו עלולים לגרום להחמרה במצב, שתיוותר נכות צמיתה, לטיפול ניתוחי ואיחוי לא נכון של העצם. ישנם מקרים שבהם אם הטיפול הרפואי שמתקבל הוא מיידי ומקצועי, ניתן לטפל בשבר על ידי גיבוס היד ומנוחה בלבד. אולם, אם מתרחשים הסיבוכים, כמו אלו שמפורטים לעיל, התוצאה עלולה להיות ארוכה וקשה יותר.

שבר בעצמות היד או בכף היד עקב השירות הצבאי – אחוזי נכות

קביעת אחוזי הנכות על ידי הוועדה הרפואית של משרד הביטחון מתבססת על הנכות שנותרה לכם ביום בו הוועדה תבדוק אתכם. כלומר, ייתכן וסבלתם ממגבלה משמעותית ביד אך היא חלפה כתוצאה מניתוח שהצליח או טיפולים שיקומיים. במקרה שכזה, דרגת הנכות תהיה נמוכה יחסית. וטוב שכך – העיקר הבריאות.

ואולם, במצב בו אתם עדיין סובלים מהגבלה בתנועות היד או כף היד ומקושי בתפקוד, סביר להניח שתקבע לכם נכות גבוהה שתשקף את מגבלותיכם. אם נותחתם, אתם זכאים לקביעת נכות נפרדת בגין הצלקת שנותרה. כמו כן, לעיתים כתוצאה מהניתוח נפגע עצב באזור ולכן יש הסובלים מירידה בתחושה. גם בגין רכיב זה תהיו זכאים לנכות נפרדת, ומשרדנו נלחם על כל אחוז בודד.

אחוזי הנכות לפגיעה ביד נקבעים לרוב לפי סעיף 41 (10) לתקנות הנכים. אחוזי הנכות בגין צלקת יכולים להגיע עד ל-10% נכות! תלוי מאוד מה הגודל של הצלקת, הניראות שלה, מידת ההפרעה שלה והמיקום שלה.

תביעה למשרד הביטחון

עליכם להוכיח (בין היתר) שהשבר ביד נגרם בזמן ועקב השירות הצבאי. למשל, נפילה על היד בזמן אימון, תאונת דרכים בדרך לבסיס שגרמה לשבר ביד, נפילה כתוצאה מבור בקרקע בבסיס  והושטה של היד קדימה, נפילה של משקל כבד בבסיס על היד וכו'. כל אלו דוגמאות לסוגי פציעות ביד שנגרמו בזמן ועקב השירות הצבאי. שבר ביד שנגרם בזמן נפילה שלכם בבית למשל או בזמן בילוי בחופשת סוף שבוע, נגרם בזמן שהייתם חיילים אך לא עקב השירות הצבאי. ולכן, מדובר על חבלה בזמן חופשה מהצבא. 

אם דאגתם למלא דו"ח פציעה חשוב שתצרפו אותו לתביעה. אם אין לכם, שתדעו שזה לא סוף הסיפור. ניתן להצליח בתביעה גם ללא דו"ח הפציעה. תצטרכו לצרף לתביעה עדות לחבלה מחבר ליחידה או מפקד.

לאחר החבלה חשוב מאוד שתפנו לקבלת טיפול רפואי ותדאגו לבריאותכם. אם לא תפנו לטיפול בסמוך לחבלה זה עלול לפגוע בבריאותכם ולפגוע בסיכויי ההחלמה של היד. אנו ממליצים לכם לקרוא כאן בהרחבה אודות הגשת תביעה למשרד הביטחון.

שבר ביד במהלך השירות הצבאי – סיכום

המלצת משרדנו היא לפנות אלינו לקבלת ייעוץ פרטני ומקצועי. ייצוג ע"י עו"ד מיומן בתביעות משרד הביטחון יעלה את סיכוייכם להצלחת התביעה. הצלחת התביעה היא קבלת ההכרה וקביעת אחוזי נכות גבוהים בהתאם לפגיעתכם. כמו כן, אנו נדאג שתמצו את כל הזכויות שמגיעות לכם ותקבלו יחס אישי ומקצועי.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות, מוזמנים ליצור קשר 076-5316763, 054-2119946

 

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים