פציעה בזמן חופשה מהצבא – תביעה למשרד הביטחון

חיילים שנפצעו בזמן חופשה מהצבא יכולים לתבוע את משרד הביטחון ולקבל פיצויים וזכויות. מה התנאים להגשת התביעה? איך מקבלים את הזכויות? ומה בעצם נחשב לחופשה מהצבא? נענה כאן על כל השאלות ונסביר את הנקודות החשובות.

מה נחשב לחופשה מהצבא?

חופשה מהצבא היא כל יציאה לחופשה מאושרת מהבסיס. למשל, חייל שיצא לחופשת סוף שבוע, או חייל שמשרת לפי יומיות – מהרגע שהוא שב לביתו. גם חייל שיצא לחופשה, יצא מביתו מכל סיבה שהיא ונפצע, פציעתו מוגדרת כפציעה בזמן חופשה מהצבא. דוגמאות מוחשיות לכך:

  • חייל שיצא לבלות בסופ"ש והיה מעורב בתאונת דרכים.
  • חיילת שהחליקה בביתה או בכל מקום אחר.
  • לוחם ששיחק כדורגל בפארק ונפצע בזמן המשחק.

לתשומת ליבכם! החוק מכליל בתוכו רק מקרים של חופשה מאושרת. חייל שיצא מהבסיס ללא אישור מפקדיו ונפצע, לא תהיה לו הזכות להגיש תביעה למשרד הביטחון.

החוק בעניין  – המצב המשפטי

לפי החוק, קיים שוני בין חיילים שנפצעו במהלך שירותם הצבאי לבין אלו שנפצעו במהלך חופשה מאושרת. החוק העוסק בנושא חבלה בחופשה הוא חוק התגמולים לחיילים ולבני משפחותיהם – חבלה שלא בעת מילוי פקיד, תשמ"ח 1988. מטרת החוק היא לדאוג לזכויות החיילים אשר נפצעו במהלך חופשה מאושרת מהצבא.

חשוב שתדעו! קיים תנאי משמעותי כדי שחייל שנפצע בחופשה מאושרת יזכה לפיצויים וזכויות – קביעת דרגת נכות של 20% לפחות.

 

ואם הפציעה התרחשה בחו"ל?

חייל שטס לחו"ל באופן מאושר והוא נפצע שם, המצב המשפטי זהה. כלומר, אותו חייל שנפצע בחו"ל גם כן יוכל להגיש את תביעתו למשרד הביטחון. החוק לא מבדיל בין חופשה מאושרת בארץ לבין חופשה בחו"ל. ולכן, גם חייל שנפצע בחו"ל, תביעתו הוכרה, ונקבעה לו דרגת נכות בשיעור 20% לפחות, יהיה זכאי לקבלת פיצויים.

באילו מקרים לא ניתן להגיש את התביעה לפי החוק?

  1. כשהפציעה התרחשה בזמן שהחייל עבד.
  2. בעיסוק או בפעילות ספורטיבית שנהוג לקבל עבורה תמורה כספית.

יש לכך סייג! אם הצבא הרשה לחייל לעסוק בעיסוקו עקב מצוקה כלכלית, יהיה ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון.

נפצעתי באורח קל ואני לא חושב שאגיע ל-20% נכות, האם בכל זאת כדאי להגיש תביעה?

בהחלט כן. הגשת התביעה למשרד הביטחון וההכרה בפציעתכם היא חשובה מאוד. אם תקבע לכם נכות בשיעור 10% למשל, ובמשך השנים תגרם לכם החמרה במצב הרפואי, דרגת נכותכם תוכל לעלות ל-20% וכך תהיו זכאים לקצבה חודשית קבועה ולזכויות רבות. על בקשה לבדיקה מחדש אתם מוזמנים לקרוא כאן.

איך להוכיח שבאמת הייתי בחופשה מאושרת ומה חשוב ביותר לצרף לתביעה?

חייבים לצרף לתביעה אישור מהמפקד כי בזמן החבלה אכן הייתם בחופשה מאושרת. לעיתים זה נשמע טריוויאלי וברור (הרי כל השירות אותו חייל עשה יומיות או חייל אחר שבאופן קבוע אז חמשושים למשל), אבל עדיין לא לשכוח כי נטל ההוכחה בתביעה הוא עליכם. ואם לא תצרפו את האישור לתביעה, משרד הביטחון יבקש מכם להעביר להם את האישור וזה יגרור עיכוב בתביעה. כמו כן, במיוחד בחבלה בחופשה חשוב לדאוג למלא דו"ח פציעה.

לסיכום – חבלה בזמן חופשה מהצבא – עורך דין משרד הביטחון

לסיכום, אם נחבלתם בזמן חופשה מאושרת מהצבא אנו ממליצים לכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון אם גם נראה לכם שמדובר בחבלה קלה. חשוב כי פציעתכם תוכר. כמו כן, רצוי מאוד לפנות לייעוץ משפטי מקצועי על מנת למקסם את סיכויי תביעתכם להגיע ל-20% נכות (התנאי בחוק) וכך לזכות לקצבה חודשית קבועה וזכויות רבות.

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים