ועדות רפואיות משרד הביטחון חרבות ברזל – כל השאלות והתשובות

שאלות רבות מתעוררות סביב הוועדות הרפואיות לפצועי חרבות ברזל. הראשונה והשכיחה ביותר היא (ובצדק) – מתי? מתי יתקיימו הוועדות ואיך הן יתנהלו? ננסה לעשות קצת סדר בחוסר הוודאות הקיים.

ועדות רפואיות משרד הביטחון לפצועי חרבות ברזל – מתי?

לצערנו, אף אחד לא יודע מתי תזומנו לוועדות הרפואיות. לדברי משרד הביטחון הוועדות נדחות מאחר שלא רוצים לפגוע בהליך השיקומי של הנפגעים. מישהו חושב שזו באמת הסיבה ועצם קיום הוועדות יפגע בשיקום? סביר להניח כי ישנן סיבות נוספות לדחיית הוועדות. ייתכן כי תקציביות ומבחינת היערכות בכח האדם של אגף השיקום. אף גורם עוד לא יודע מתי יתחילו הזימונים המסיביים לוועדות הרפואיות, סביר להניח שבחודשים הקרובים. אגב, חלק מצומצם מאוד כבר החלו לקבל זימונים.

מי מזומן לוועדות הרפואיות במשרד הביטחון?

מזומנים רק אלו שהוכרו בגין פציעתם.

חשוב מאוד! וזה עניין שאנחנו נתקלים בו הרבה: גם אם כרגע אתם זכאים לטיפולים רפואיים וזכויות ממשרד הביטחון, איך זה אומר שהוכרתם!!! הדבר גורם לבלבול רב. רק מכתב רשמי המבשר על הכרתכם יעיד על כך.

מה חשוב ביותר לדעת על הועדות הרפואיות של פצועי חרבות ברזל?

חשוב להבין כי העניין סביב מתי תזומנו לוועדה, אינו החשוב ביותר. חשוב בהרבה לבנות כבר מעכשיו את תביעתכם בצורה הטובה ביותר. אין זה באמת משנה אם הוועדה תתקיים בעוד חודש, חצי שנה, 8 חודשים או שנה. גם ככה תהיו זכאים לתשלום רטרואקטיבי וכבר כעת אתם זכאים לטיפולים רפואיים והטבות בהתאם לצורך שלכם ממשרד הביטחון. ישנם דיוקים רבים שאתם בכלל לא חושבים עליהם (וגם הרופאים המטפלים בכם לא תמיד יגידו לכם) שיכולים לסייע לכם מאוד לקבל הכרה על פגיעות נוספות ולמקסם את אחוזי הנכות המגיעים לכם. בכך צריך להתמקד. אין ספק כי גם עניין הזמן סביב הוועדה חשוב, אך חשוב בהרבה לבנות את הדברים באופן המקצועי ביותר. זה יכול לשנות את התוצאות שתקבלו באחוזי הנכות באופן גורף.

האם בעקבות כמות הפצועים הגדולה הוועדות ישתנו לטובה או לרעה?

נענה מתוך הניסיון היומיומי שלנו בוועדות. אנו עדים לכך שבתקופה האחרונה הוועדות (שאף פעם לא היו קלות) השתנו לצערנו לרעה. עם רפורמת נפש אחת היו מס' שינויים לטובה, אלא שעם הזמן המצב נשחק והשתנה. הוועדות קצרות יותר, הרופאים לא תמיד עוסקים בתחום הוועדה. כלומר – לא ייתכן שרופא מומחה בתחום השיקום דן בוועדות אורטופדיות. ועובדה, הרבה פעמים בוועדות הערעור (ועדה עליונה) התוצאה משתנה לטובה בעשרות אחוזים.

ייתכן כי עם מבול הוועדות הצפויות המצב עוד יותר ישתנה לרעה. ולכן, חשוב מאוד להתרכז במצב הספציפי שלכם ולמקסם את המצב. איך מבטיחים זאת? על ידי ייעוץ מקצועי. ייתכן כי בהתחלה הרגשתם ש-ר"מ 2 או קצינת הנפגעים דואגת לכם ולהגיש את טופסי התביעה. זה לא יהיה המצב בהמשך. תצטרכו להתמודד לבד עם המצב המשפטי אם לא תהיו מיוצגים.

תבינו, הוועדות הרפואיות הן סמכות משפטית לכל דבר ועניין. דרגת נכותכם תקבע לפי החוק ופסיקות קודמות ענפות בנושאים השונים.

האם תתקבל קודם נכות זמנית?

כן. ברוב המקרים תתקבל קודם נכות זמנית. בסיום התקופה של הנכות הזמנית, שיכולה להיקבע לשנה, שנתיים וכו' תזומנו לוועדה רפואית נוספת. אם נפצעתם במס' תחומים (למשל בתחום האורטופדי, שמיעה, ראייה ונפש) תגיעו לוועדות נפרדות. יש מעט ועדות שאכן דנות במס' תחומים ביחד. הן נקראות ועדות מולטי-טראומה. ועדיין, מדובר על מס' רב של ועדות שתעברו במהלך השנים.

אפשר לדעת מה הטיפ הכי חשוב לדעתכם?

כן. תפנו לייעוץ משפטי. חד משמעי. אנחנו יודעים שאתם בטוחים שהדברים מדברים בעד עצמם, ואתם עדיין בהליכי שיקום וחזרה אט אט למסלול וייתכן וזה כרגע לא "מטריד" אתכם. ישנו מידע שרק עורך דין מקצועי ומיומן בתחום של משרד הביטחון יידע להכווין ולייצג אתכם כדי שתקבלו הכרה גם על פגיעות שכרגע אתם כנראה לא מודעים אליהן, וגם למקסם את אחוזי הנכות שלכם. ניתן לקרוא כאן בהרחבה על הוועדות הרפואיות, אחוזי הנכות ועל ההטבות שבצידן.

לסיכום

תבינו, אתם יוצאים למסע ארוך. מסע שאמור לדאוג להמשך הבריאות, והחיים שלכם. איזו מעטפת טיפולית, שיקומית וכלכלית תקבלו. וכמה. אל תקלו בכך ראש. זמינים לכל שאלה. מוזמנים לקרוא אודותנו באתר ולהתרשם מההצלחות השונות והפרסומים בתקשורת. 

 

חרבות ברזל הכרה
חרבות ברזל הכרה
שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים