פציעה במילואים – כל המידע החשוב

אם נפצעתם במילואים, זכותם להגיש תביעה למשרד הביטחון. המטרה היא לקבל את ההכרה כנכי צה"ל, אחוזי נכות, פיצוי כספי וזכויות. מתי להגיש את התביעה? מה קורה אם הפסדתם ימי עבודה? ומה התהליך? נשיב כאן על הכל ונחדד את הנקודות החשובות ביותר.

פציעה במהלך שירות מילואים – הזכויות הרפואיות כדי שלא תפלו בין הכסאות

חיילי המילואים היקרים עוזבים אחת לתקופה את חייהם, עבודתם ומשפחתם וזאת על מנת לשרת את המדינה. חיילי המילואים הם אזרחים, אך לתקופת שירות המילואים, זכאים לזכויות כמו של חיילי החובה. ולכן, עלול להיווצר בלבול וחשוב  שלא תפלו בין הכסאות ותקבלו טיפול ראוי בגין פציעתכם.

חשוב שתדעו כי חיילי מילואים זכאים לקבלת שירותי רפואה מצה"ל בדומה לחייל בשירות סדיר (למעט טיפול שלא דחוף). אם לאחר הפציעה אתם זקוקים לטיפול רפואי ואף לביקור במיון, חשוב שתפנו לרופא היחידה. מרגע שהשתחררתם, הטיפול בפציעה עובר למשרד הביטחון ולקופת החולים.

ימי מחלה ומשכורת

אם הפציעה במילואים מונעת מכם לשוב לעבודה, וקיבלתם הכרה בגין הפציעה, משרד הביטחון ישלם לכם את המשכורת. אם אתם שכירים, תצטרכו להציג תלושי משכורת על מנת להוכיח את גובה הכנסותיכם. אם אתם עצמאים, תצטרכו להציג אישור מביטוח לאומי וישולם לכם בהתאם.

מי יכול להגיש את התביעה – הזכאות היא במצבים הבאים

  • חייל מילואים שנפצע באימון.
  • פציעה שנגרמה בדרך למילואים.
  • חבלה שנגרמה בדרך חזרה מהמילואים הביתה.
  • פציעה שנגרמה לחייל מילואים בזמן השהות בבסיס.
עדי בן ישי גרינס - עורך דין משרד הביטחון
עדי בן ישי גרינס – עורך דין משרד הביטחון

האם מדובר רק על פציעה גופנית? וודאי שלא. הזכאות היא גם על פגיעה נפשית

אם כתוצאה משירות המילואים, נגרמה לכם פגיעה נפשית, ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון. דוגמה שמשרדנו טיפול בה – חייל מילואים נקרא לשרת במבצע צוק איתן בשנת 2014, וכתוצאה מלחימתו במבצע הוא אובחן כסובל מ- PTSD. משרדנו הגיש את התביעה עבורו, קיבלנו את ההכרה בגין הפוסט טראומה ממנה הוא סובל, ונקבעה לו נכות בשיעור 20%. נכות זו מזכה אותו בקצבה קבועה לכל החיים ובשלל זכויות. ביניהן, טיפולים רפואיים.

הדברים החשובים ביותר לעשות לאחר הפציעה במילואים

  1. חשוב מאוד לדאוג לדו"ח פציעה – להחתים עליו רופא ומפקד קצין. דו"ח הפציעה לא שמור במערכת ולכן חשוב כי תשמרו עליו.
  2. לדאוג למסמכים רפואיים – חשוב כי תדאגו לפנות לגורמי הרפואה הצבאיים ולספר להם את נסיבות פציעתכם. תיעוד רפואי אותנטי, מזמן אמת, יסייע להליך התביעה נגד משרד הביטחון.
  3. לעדכן את המפקד הישיר – חשוב כי המפקד יהיה מודע לפציעתכם. הדבר יסייע בהמשך אם תצטרכו עדות בגין הפציעה.

לתשומת ליבכם! משך הטיפול בתביעה משתנה בהתאם לנסיבות האירוע ואופן הגשת התביעה. הטיפול יכול לנוע בין מס' שבועות / חודשים ואף למעלה משנה. ולכן, אנו מזמינים אתכם לפנות למשרדנו אשר ידאג לכם באופן המקצועי והאישי ביותר כדי שתביעתכם תנוהל במהירות תוך שמירה על זכויותיכם.

חשוב שתדעו! אחוזי נכותכם יקבעו לפי תקנות הנכים. דרגת נכותכם תלויה מאוד בדרגת פציעתכם ובאיבר שנפגע.

לסיכום – פציעה במילואים ותביעה נגד משרד הביטחון

תחילה, אנו רוצים להודות לכם. על כך שעצרתם את מירוץ חייכם ותרמתם לביטחון המדינה. חשוב שתדאגו לזכויותיכם על מנת שתשובו לשגרת חייכם במהרה. וזאת, תוך קבלת מלוא זכויותיכם וקבלת הפיצוי בגין פציעתכם או פגיעתכם הנפשית.

עליכם נטל ההוכחה כי פציעתכם או פגיעתכם הנפשית נגרמה בזמן ועקב שירות המילואים. חשוב לקבל ייעוץ משפטי מקצועי בטרם הגשת התביעה, וכך סיכוייכם להצלחה יוגלו באופן משמעותי. אנו כאן למענכם.

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים