אחוזי נכות פוסט טראומה מהצבא – הלם קרב

פוסט טראומה מהצבא או הלם קרב היא הפרעה נפשית המתפתחת עקב אירוע המסכן את חייו, שלמותו הפיזית או הנפשית של אדם. חיילים רבים שנחשפו במהלך השירות לאירועים טראומתיים, סובלים כתוצאה מכך מפוסט טראומה. נסביר כאן בפירוט במה מדובר, וכמה אחוזי נכות אפשר לקבל על פוסט טראומה.
פוסט טראומה מהצבא

אילו אירועים יכולים להוביל לטראומה שתגרום להתפרצות פוסט טראומה מהצבא?

לרוב, מדובר על חשיפה לאירועי לחימה ומצבים מסכנים חיים, אך לא בהכרח. פוסט טראומה יכולה גם להתפרץ עקב תאונת דרכים, הטרדה או תקיפה מינית, חבלה גופנית וכו'. מדובר על אירועים שצילקו את נפשו של האדם שחווה אותם.

התסמינים של פוסט טראומה

חיילים שחוו אירוע קשה ופיתחו בגינו פוסט טראומה, מדווחים על קושי ניכר בחייהם. לרוב, מדובר על קשיי שינה, זיכרונות מאותו אירוע שלא מרפים (פלאשקבקים), הימנעויות ממקומות או מצבים שמזכירים את אותו אירוע, מחשבות חוזרות, ירידה במצב הרוח ועוד. לעיתים, הקשיים וההימנעויות מתבטאים גם בחוש הריח והטעם.

למשל, וזו דוגמה אמיתית, חייל שבמהלך הלחימה בצוק איתו הריח ריח שרוף, לא מסוגל להריח ריח של מדורה, לאכול בשר "על האש" ובכלל להריח ריח של שריפה. וזאת, כי כל ריחות אלו מזכירים לו את האירוע הטראומתי.

הגשת התביעה למשרד הביטחון בגין פוסט טראומה – החשיבות

הגשת התביעה היא חשובה והכרחית להמשך חייכם. מדוע? ההכרה בגין הפוסט טראומה תוביל אתם לקבל אחוזי נכות, זכויות, וטיפולים רפואיים. עצם ההכרה היא "לקיחת אחריות" בגין פגיעתכם הנפשית. ככל שתהיה החמרה במצבכם הנפשי יהיה לכם למי לפנות.

לאחר הגשת התביעה, וקבלת ההכרה המיוחלת תזומנו לוועדה רפואית

הוועדה הרפואית בגין פוסט טראומה, היא בד"כ ארוכה ומורכבת יותר מוועדה בגין נכות פיזית. רופאי הוועדה הרפואית ישאלו אתכם על תפקודכם בתחומי החיים השונים ויבינו מכם מה המגבלות שלכם. למשל, כיצד אתם מתפקדים מבחינה זוגית, חברתית, תעסוקתית, יום יומית ומשפחתית. הרופאים למעשה רוצים לקבל תמונה מלאה על חייכם ומצבכם ביום יום. כמו כן, תצטרכו להסביר האם אתם מקבלים טיפול ועל ידי מי (פסיכולוג, פסיכיאטר, טיפול תרופתי, קנאביס).

אחוזי נכות פוסט טראומה – כיצד נקבעים?

אחוזי הנכות נקבעים לפי סעיף 34 לתקנות הנכים.

יכול להיות טווח נכויות גדול שנע מ-5% ועד 100%. מכיוון שמדובר בפגיעה שהיא כביכול "שקופה" חשוב מאוד להסביר באופן מנומק ומיומן את מגבלותיכם על מנת למקסם את אחוזי הנכות שאתם יכולים לקבל. בד ובבד, את הזכויות והטיפולים שמגיעים לכם.

הסיבה לפער בגובה אחוזי הנכות היא קודם כל מצבכם הנפשי והתפקודי. חייל אחד נפגע באופן בינוני, וחייל אחר נפגע באופן קשה. לאחד, הטיפול הפסיכולוגי עזר ולאחר לא. זה מאוד תלוי.

סיבה נוספת היא ההתנהלות בפני הוועדה הרפואית. חשוב מאוד לתאר בצורה מדויקת את פגיעתכם הנפשית והמגבלות שבצידה.

דוגמה חשובה! אנו נשאלים הרבה על הסיטואציה הבאה: אדם שאובחן כסובל מפוסט טראומה עקב אירוע טראומתי בצבא, אבל הוא עובד, לומד, חיי בזוגיות וכביכול חי חיים נורמטיבים ורגילים. כמה אחוזי נכות הוא יכול לקבל? נשמע שמעט, נכון? וזה חסר סיכוי.

התשובה היא כי אחוזים גבוהים! גם תובע, שחי חיים כאלו, יכול לסבול מפוסט טראומה בדרגה קשה. כשנכנסים לעומקם של הדברים מבינים כי אותו תובע סובל מקושי בתפקוד בכל תחום בחיים, ומדובר על חיים שהם ממש לא נורמטיביים.

נכות זמנית בגין פוסט טראומה – לא לוותר

לעיתים, הוועדה הרפואית קובעת לתובע נכות אבל היא זמנית. כלומר, היא תחומה בזמן. בד"כ מדובר על תקופה של שנה או שנתיים.

מדוע היא נקבעת באופן זמני? לכך יש בד"כ 3 סיבות מרכזיות

  • במצבים בהם חברי הוועדה הרפואית סבורים כי הנכות עלולים להשתנות – לטובה או לרעה.
  • כאשר התובע רק החל טיפול רפואי, תרופתי או פסיכולוגי. מדובר למעשה במצב "טרי" יחסית ולכן יש להעריך את מצבו בשנית כעבור שנה או שנתיים.
  • במצב שהתובע מצביע על החמרה במצבו בתקופה הסמוכה למועד הוועדה הרפואית.

אם קבעו לכם נכות רפואית זמנית בגין הפוסט טראומה, ולדעתכם אין בכך כל צורך, חשוב שתדעו כי ניתן לערער על החלטה זו. המעמד של וועדה רפואית, ובמיוחד ועדה נפשית היא קשה ואין כל צורך "למשוך" עוד את הנכות לעוד שנה ושנתיים.

משכך, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין משרד הביטחון ובהתאם לכך להגיש ערעור במטרה שדרגת נכותכם תקבע לצמיתות!

לסיכום

חשוב מאוד כי תקבלו את דרגת הנכות המגיעה לכם. ההבדל בין דרגת נכות בשיעור 10% לבין דרגת נכות בשיעור 20% הוא שמיים וארץ. נכה עם דרגת נכות בשיעור 20% זכאי לקצבה חודשית קבועה, טיפולים רפואיים ותכנית שיקום שלמה למשך חייו.

משרד עורכי דין עדי בן ישי גרינס המתמחה בתביעות מול משרד הביטחון יוביל את תביעתכם לתוצאה הטובה ביותר עבורכם. מוזמנים להתרשם כאן ממקרים דומים של פוסט טראומה.

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים