זכויות והטבות

הגשתם את התביעה נגד משרד הביטחון, הוכרתם ונקבעו לכם אחוזי נכות. לנכי צה"ל מגיע לצד הנכות הרפואית, זכויות והטבות רבות. בפועל, לרבים קיים חוסר מודעות והבנה. ובצדק. מקריאת הוראות אגף השיקום בנושא, קשה מאוד עד לעיתים בלתי אפשרי להבינן. אנחנו כאן כדי לעשות סדר בדברים. מוזמנים לקרוא ולהבין מה מגיע לכם.

מענקים חד פעמיים:

 • נכים בשיעור 1% – 9% כולל אינם זכאים למענק חד פעמי. הם מוכרים במשרד הביטחון אך דרגת נכותם כרגע לא מזכה אותם במענק, ייתכן כי בהמשך אם יגישו בקשה לבדיקה מחדש / החמרת מצב.
 • נכים בשיעור 10% עד 19% – זכאים למענק חד פעמי.

טבלת התגמולים במשרד הביטחון נכון לתאריך 03/21:

חשוב שתדעו!

עיקר ההטבות והזכויות לנכים בדרגת נכות זו הזכאים למענק הן הנחה בארנונה, תעודת נכה צה"ל והנחה קבועה בסופר פארם. טיפולים רפואיים יינתנו לפי חוק בריאות ממלכתי.

גובה ההנחה בארנונה לנכי צה"ל תלויה ברשות המקומית או בעיר. למשל, בעיריית תל אביב ההנחה היא בשיעור 2/3 לשטח דירה עד 70 מ"ר. להוראה העוסקת בהנחה בארנונה לנכים הוראה מס' 80.04 אתם מוזמנים להקליק כאן.

קצבה חודשית

 • נכים בשיעור 20% ומעלה זכאים לקצבה חודשית קבועה עד לסוף חייהם (ושנחייה עד 120). אחוז נכות בודד שווה 49.37. ולכן, אם דרגת נכותכם בשיעור 20%, הקצבה החודשית שלכם היא 49.3775 כפול 20 = 987.55 ₪ לחודש. בהתאם לכך, אם נכותכם בשיעור 25% אז קצבתכם החודשית תהיה 1,234.43 ₪. וכן הלאה.
 • נכים המוכרים לפני 01.01.1996 זכאים לקצבה חודשית ולהטבות גם אם דרגת נכותם הינה 10% – 19%. אם אותם נכים הגישו את תביעתם לפני שנת 1996, ודרגת נכותם נקבעה או הוגדלה כיום, הם זכאים לבחור האם לקבל את התגמולים בדרך של מענק חד פעמי או תגמול חודשי.

להלן טבלת התגמולים בגין הקצבאות (קצבה משיעור נכות של 10% היא למי שמוכר לפני שנת 1996):

טבלת תגמולים

חשוב שתדעו! מדרגת נכות זו – 20%, יש מגוון רחב של זכויות בתחומים השונים: טיפולים רפואיים, שיקום תעסוקתי, לימודים, נדל"ן וכו'.

להלן עיקר ההטבות והזכויות לנכים בדרגת נכות זו:

 • הנחה במס רכישה – משלמים רק חצי אחוז מס רכישה. לקריאה מורחבת של ההוראה העוסקת בנושא מס' 80.07 אתם מוזמנים להקליק כאן. לתשומת ליבכם, ניתן להשתמש רק פעמיים בחיים בהנחה במס רכישה.

 

 • חברות בארגון נכי צה"ל ובית הלוחם – נכה צה"ל שזכאי לקצבה חודשית יצורף באופן אוטומטי לארגון נכי צה"ל. החברות בארגון מעניקה מגוון זכויות והטבות שהעיקר ביניהן הן כניסה לבית הלוחם, משלחות לחו"ל והצטרפות למועדון "חבר".

 

 • הנחות בתחבורה ציבורית – נכי צה״ל זכאים להנחות בתחבורה ציבורית בשיעור 33% ממחיר הנסיעה ברכבת ובכל קווי האוטובוסים. על מנת להשתמש מההנחות, צריך להגיע לעמדות לרכישת ״רב קו״, להציג כרטיס נכה צה״ל, ושם ינפיקו לכם כרטיס רב קו שיספק לכם את ההנחות.

 

 • טיפולים רפואיים – למעשה, מדרגת נכות זו אגף השיקום הוא מעין חברת ביטוח בנוגע לנכות עליה אתם מוכרים. אתם זכאים לטיפולים, בדיקות, הזמנת תרופות, הפניות וכו'. למשל, נכה שמוכר בגין פוסט טראומה זכאי לקבל טיפול ע"י פסיכולוג, פסיכיאטר ואף קנאביס רפואי.

 

 • טיפולי שיניים לנכים שלא מוכרים על פגיעה זו – לנכים המוכרים על פגיעה נפשית או PTSD בדרגת 20% נכות זמנית ל-3 שנים לפחות או צמיתה. יש לפנות לעובדת הרווחה במחוז.

 

 • מענק נישואין – התנאי לכך כי במועד הוועדה הרפואית הראשונה הנכה לא היה נשוי. יש לפנות לעובד הרווחה במחוז השיקום בו הנכה מטופל. כדי לסבר את האוזן, סכום מענק הנישואין לנכות בשיעור 20%-49% הוא 9,473 ₪. להוראה מס' 80.16 העוסקת בנושא אתם מוזמנים לקרוא כאן.

 

 • מימון לימודים אקדמיים לנכים, לימודים לרכישת מקצוע, לימודים גבוהים בחו"ל, מבחני בגרות ומכינות, לרבות מימון לציוד לימודי ותשלום דמי מחיה לסטודנט –יש לפנות לעובד השיקום במחוז ולגבש מולו תכנית לימודים. להוראה מס' 71.01 מוזמנים לקרוא כאן.
  עיקר התנאים לקבלת המימון לימודים:

  • חסר מקצוע
  • נדרש להסב מקצועו בגין נכותו המוכרת
  • זקוק להשתלמות מקצועית לצורך ביסוס במקום עבודתו.
  • מימון לימודים לנכה משוקם – הממונה יהיה רשאי בהתאם לשיקול דעתו לאשר מימון שיקום לנכה משוקם אם שוכנע כי התמלא התנאים שבהוראה.
 • חמי מרפא – נכים שמוכרים בנכות של 20% לפחות במערכת הלוקומוטרית / האורטופדית ומוכרים על סעיפי הנכות הנקובים ברשימה בנספח א' זכאים למספר ימי טיפול לפי הכתוב בנספח א'. יש לפנות לעובדת הרווחה במחוז על מנת לממש את שהייתכם בבתי המלון. כמו כן, נכה בשיעור 20% נכות אורטופדית לפחות אשר לא מוכר על הסעיפים המוכרים, יכול להגיש בקשה חריגה לרופא המחוזי עם המלצה מאורטופד שהוא זקוק לחמי מרפא. מוזמנים לקרוא כאן באופן מורחב.

לסיכום – תגמולים, זכויות והטבות לנכי צה"ל – עורך דין משרד הביטחון

ישנן זכויות נוספות רבות אשר לכל אחת יש את הסייגים שלה תנאי זכאות שונים. לכל שאלה אתם מוזמנים לפנות למשרדנו. ניתן לראות מהמפורט לעיל כי חשוב שתגישו את התביעה למשרד הביטחון באופן המקצועי ביותר, וכך פגיעתכם תוכר, ותהיו זכאים לאחוזי נכות וזכויות רבות.

לעו"ד עדי בן ישי גרינס ידע נרחב בכל הנוגע לזכויות נכי צה"ל, והיא התמודדה מול נבכי המערכת באופן מקצועי ואישי.

שיתוף:

עו"ד עדי בן ישי גרינס

כדי לנצח בתביעה שלך, צריך עו״ד שהתמודד באופן אישי ומקצועי עם פציעה אנושה. 

תביעה למשרד הביטחון - עדי בן ישי גרינס

אנחנו כאן למענך!

נפגעת\נפצעת בשירות הצבאי? השאר\י טלפון וניצור קשר בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים נוספים