ועדה רפואית משרד הביטחון

הסמכות לקביעת דרגת הנכות שלכם (פיזית או נפשית) שייכת לועדה הרפואית של משרד הביטחון. מדובר על סמכות רחבה ועל החלטה משמעותית מאוד לחייכם. לרוב, ההתנהלות מול הועדה הרפואית אינה פשוטה, וחשוב להגיע מאוד מוכנים. במאמר זה נענה על כל הסוגיות והשאלות הקשורות לוועדות הרפואיות במשרד הביטחון.

הוועדה הרפואית במשרד הביטחון וההכנה אליה

מזל טוב. זומנתם לוועדה הרפואית. זהו רגע חשוב ומרגש. לאחר שקצין התגמולים הכיר בקשר הסיבתי בין החבלה או הפציעה שלכם לבין השירות, תזומנו לוועדה הרפואית. ההכרה יכולה להיות ישירה או ע"י מומחה רפואי שבדק אתכם.  

את הזימון ניתן לקבל בד"כ באמצעות הדואר או בהודעת SMS. הוועדות לרוב מתקיימות לפי אזור מגוריכם: הוועדות של אזור המרכז מתקיימות במטה משרד הביטחון בפ"ת או בבי"ח תל השומר, הוועדות של אזור הצפון בחיפה, הוועדות של אזור הדרום בב"ש, ובירושלים לטובת המתגוררים באזור. לוועדה אתם רשאים להיכנס עם מלווה או עם עו"ד. קלדן או קלדנית יקלידו את טענותיכם לפרוטוקול ואתם תקבלו העתק שלו לאחר שקראתם וחתמתם עליו.

לתשומת ליבכם! בזמן הקצר יחסית של הוועדה (בוועדות שעניינן פגיעות נפשיות משך הזמן ארוך יותר) אתם צריכים להסביר את כל המגבלות הרלוונטיות שמפריעות לכם, הטיפולים שעברתם ולהציג מסמכים שיתמכו בטענותיכם. תדמיינו כי כל סיפור הפציעה או המחלה שלכם מסתכם לתוך ועדה אחת. הרופאים שיבדקו אתכם בוועדה הינם מנוסים, ולרוב ישבו בוועדות רבות בטרם הוועדה שלכם.

לכן, חשוב מאוד להגיע מוכנים ולהתכונן היטב בטרם הוועדה הרפואית של משרד הביטחון. אחוזי הנכות שתקבלו ישפיעו על התגמולים שתקבלו (כסף) והזכויות הרבות שבצידן. על הזכויות וההטבות אתם מוזמנים לקרוא כאן.

הטיפים החשובים ביותר שיכינו אתכם לוועדה הרפואית של משרד הביטחון מופיעים כאן.

ערעור על החלטת ועדה רפואית משרד הביטחון

איך אדע שהנכות שקיבלתי משקפת את מצבי והאם ההחלטת הוועדה טובה? שאלת השאלות. כדי לענות על שאלה זו צריך ידע מקצועי של עו"ד משרד הביטחון ואתם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות. בגדול, דרגת נכותכם נקבעת ע"פ החוק – תקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגות נכות). כמובן שרק מקריאה של החוק אין זה מספיק להבין האם דרגת הנכות שקיבלתם נכונה, וצריך הרבה ניסיון ומקצועיות לכך. את הערעור על הועדה המחוזית, ניתן להגיש לוועדה רפואית עליונה אשר בה ישבו רופאים אחרים, ולפחות 3 במספרם.

הדרך בה מחושבים אחוזי הנכות 19% = 10% + 10% ?!

  • שקלול נכויות – השיטה לפיה משרד הביטחון מחשב את אחוזי הנכות היא לפי שקלול הנכויות. כלומר, נניח שקיימת לכם נכות בגין הברך בשיעור 10%, ונכות נוספת בגין פגיעה נפשית בשיעור 10%, אז דרגת נכותכם הכוללת היא 19%. תדמיינו כי מ-100% גוף בריא, הורידו 10%, ונשארנו עם 90%. את ה-10% הנוספים מחושבים מאותם 90% גוף בריא שנשארו, ולכן התוצאה היא 9% נוספים ולא 10% נוספים.
  • קומולציה – כאשר ישנה פגיעה בשני איברים זוגיים, למשל פגיעה ביד ימין וגם ביד שמאל, החישוב יעשה בדרך של חיבור הנכויות (קומולציה) ולא בדרך של שקלול. כלומר, אם הנכות בגין יד ימין הינה 10%, ובגין יד שמאל 10%, דרגת הנכות הכוללת תהיה 20%. לגבי עיניים ואוזניים, הנכות נקבעת בהתחשב מצב שתי העיניים או שתי האוזניים, גם אם רק אחת מהן נפגעה.

מי הרופאים שיושבים בוועדות הרפואיות?

לרוב, אלו רופאים ותיקים ובעלי ניסיון רב. הרופא יהיה בהתאם לפגיעתכם הרפואית. כלומר, אם פגיעתכם היא אורטופדית, אז בוועדה שלכם ישב אורטופד. אם פגיעתכם היא נפשית, אז בוועדה ישב פסיכיאטר. 

תוצאות הוועדה הרפואית – סבלנות

את תוצאות הוועדה הרפואית תקבלו בדואר לכתובת מגוריכם לאחר שקצין התגמולים הוציא החלטה רשמית עם דרגת נכותכם. כלומר, מהוועדה הרפואית, התיק שלכם עובר ליו"ר הוועדות שמאשר את החלטת הוועדה. לכך יש עד 30 יום. מיו"ר הוועדות, התיק שלכם עובר לקצין התגמולים. לכך יש עד 45 יום. ולאחר שההחלטה יצאה, היא תועבר אליכם בדואר. 

משך הוועדה הרפואית – קצרה אך משמעותית

משך הוועדה משתנה מפעם לפעם, אך בגדול הזמן הוא עד רבע שעה לוועדה מחוזית גופנית. וועדה בתחום הנפשי אורכת עד כ- 40 דקות. אם מדובר בוועדה רפואית עליונה (ועדת ערעור) הזמנים מעט יותר ארוכים.

הוועדה עצמה היא קצרה, אבל בפרק זמן הזה צריך להסביר באופן מיומן מאוד את מגבלותיכם. זה למעשה ה- money time. הטיעונים צריכים להיות רפואיים וגם משפטיים. ייצוג מקצועי יוביל אתכם למקסם את דרגת נכותכם.

איך זה עובד?

1

להכרה שפציעתכם או מחלתכם הוכרה ע"י קצין התגמולים תזומנו לוועדה רפואית. "כרטיס הכניסה" לוועדה הרפואית של משרד הביטחון הוא כאמור הכרה בקשר הסיבתי.

2

בוועדה תבדקו ע"י רופאי הוועדה. חשוב להגיע מוכנים מאוד ולטעון בפניהם באופן ענייני ומקצועי, ולהדגיש את הנקודות החשובות בפגיעתכם הרפואית.

3

לאחר שהרופאים יסכמו את החלטתם, התיק שלכם יעבור לקצין התגמולים לשם הוצאת החלטה רשמית עם דרגת נכותכם. את ההחלטה תקבלו בדואר.

הצלחות של משרדנו בקביעות הוועדות הרפואיות של משרד הביטחון

למשרדנו הצלחות רבות בקביעות הוועדות הרפואיות של משרד הביטחון בפגיעות השונות. אתם מוזמנים להתרשם כאן בעצמכם. לייצוג בפני הוועדה הרפואית ע"י עו"ד משרד הביטחון ישנה חשיבות מכרעת. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לקבלת התייעצות ללא עלות.

למה לבחור לעבוד איתי?

הצלחות ומקצועיות
חסרת פשרות

כשאתם בוחרים במשרדנו, תהיו בטוחים שיש לנו הצלחות רבות בפגיעות הגופניות והנפשיות השונות, ואנו עובדים בכל תביעה נגד משרד הביטחון במלוא המקצועיות ובלחימה ללא פשרות עד לקבלת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

שליחות מתוך
ניסיון אישי

היתרון הבולט של משרדנו הוא שעו"ד בן ישי גרינס חוותה באופן משפחתי פציעה אנושה על כל המשתמע ממנה. הן מההתמודדות האישית והן מול משרד הביטחון ואגף השיקום.

הוגנות ויחס
אישי

הוגנות הינה נר לרגלנו, הרגישו בטוחים ובשקט נפשי כשאתם בוחרים לעבוד עם משרדנו. הטיפול בתביעה נגד משרד הביטחון מהרגע הראשון יעשה באופן ההוגן, האמין והמדויק ביותר. תביעתכם תנוהל ביחס אישי מתחילתה ועד סופה.

שאלות נפוצות

דרגת נכות זמנית זו נכות שהיא נקבעה לפרק זמן מסוים. כלומר, הוועדה הרפואית קבעה למשל נכות בשיעור 20% למשך שנה. בסיום השנה, תזומנו לוועדה רפואית נוספת עד אשר תקבע לכם נכות צמיתה (קבועה). 

תעודה מזהה ואת המסמכים הרפואיים והדיסקים (אם ביצעתם) של הבדיקות.

את הערעור יש להגיש ללשכת השיקום אליה אתם שייכים.

זו לא שאלה של צריך. עו"ד מיומן ייצג אתכם באופן מקצועי וכך הסיכוי שדרגת הנכות שלכם תהיה גבוהה יותר. המשמעות של קביעת הוועדה והאחוזים בגינה משמעותית לכם מאוד.

אנחנו כאן למענך!

נפצעת או חלית בשירות הצבאי? השאירו טלפון ונחזור אליכם בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים מעניינים