תביעות לביטוח לאומי או למשרד הביטחון – אנשי קבע וכוחות הביטחון

משרדנו מטפל בתביעות אנשי קבע וכוחות הביטחון נגד המוסד לביטוח לאומי או נגד משרד הביטחון. בעבר אנשי קבע יכלו להגיש תביעה למשרד הביטחון, אך בעקבות יישום המלצות וועדת גורן ותיקון 29 לחוק הנכים, עליהם להגיש את תביעתם במקרים מסוימים לביטוח הלאומי. מה הקריטריונים, כיצד מוגשת התביעה, מה עיקר השינויים, ומה למעשה עדיף – יוסבר כאן בפירוט.

הרקע לתיקון 29 לחוק הנכים – תביעות אנשי קבע למשרד הביטחון

בטרם ובעקבות ועדת גורן, נשמעו טענות כי יש לצמצם את מספר התביעות המוגשות למשרד הביטחון בגין פציעות או מחלות, ובכל הקשור לאנשי קבע וכוחות הביטחון. לאחר יישום רעיונות הוועדה ובחלוף הזמן, נעשה תיקון 29 לחוק הנכים.

מדובר בשינוי מהותי המשנה לחלוטין את הזכויות של אנשי הקבע, השוטרים והסוהרים.

חשוב לדעת! התיקון תקף לגבי פציעות שהתרחשו אחרי תאריך 29.04.17, ולגבי מחלות שהתגלו אחרי 01.01.14.

* אנשי קבע שנמצאים בחצי השנה הראשונה לקבע, זכאים להגיש (ולא משנה מה הנסיבות) תביעה למשרד הביטחון בגין פציעתם.

תביעות נגד הביטוח הלאומי

מתי אנשי קבע יכולים להגיש את תביעתם למשרד הביטחון? כשמדובר על חבלת שירות או מחלת שירות

רק כאשר מדובר על חבלת שירות או מחלת שירות, המסלול הנכון הוא הגשת תביעה למשרד הביטחון. החוק מגדיר בדיוק מהי מחלת שירות וחבלת שירות.

"מחלת שירות" – כל אחת מאלה, ובלבד שנגרמה עקב אירוע שאופיו, מהותו ונסיבותיו ייחודיים לשירות הצבאי, או עקב תנאי שירות שאופיים ומהותם ייחודיים לשירות הצבאי:

  • מחלה כתוצאה מחשיפה לחומר מסוכן שקבע שר הביטחון בצו, לקרינה מייננת או לקרינה אינפרא – אדומה.
  • הידבקות במחלה כתוצאה מחשיפה למוצרי גם ונוזלי גוף במסגרת טפול רפואי בתנאי שדה.
  • פגיעה באיברי השמיעה כתוצאה מאירועי רעש או מחשיפה לרעש, ובלבד שמקור הרעש או באמצעי לחימה.
  • מחלה אחרת שקבע שר הביטחון, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת העבוה הרווחה והבריאות של הכנסת, בצו, בתנאים ובנסיבות שקבע כאמור.

"חבלת שירות" – חבלה שנגרמה בפעילות מבצעית או באימון לפעילות כאמור, או באירוע אחר שאופיו, מהותו ונסיבותיו ייחודיים לשירות הצבאי.

מכאן, אנו למדים כי מעט מחלות ייחשבו כמחלות שירות, ולכן לא ניתן להגיש בגינן תביעה למשרד הביטחון. בעבר, אנשי קבע שחלו במחלות כגון סוכרת ופסוריאזיס, והוכיחו כי הן התפרצו בזמן ועקב השירות, הגישו את התביעה למשרד הביטחון וזכו בתגמולים. היום כאמור, המצב שונה.

לתשומת ליבכם! אנשי קבע, למשל טכנאי מטוסים, שנפגעו בשמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש הקשורה לאמצעי לחימה, יכולים להגיש את תביעתם למשרד הביטחון. לקריאה מורחבת פגיעת ירידה בשמיעה וטנטון עקב השירות הצבאי, ניתן לקרוא כאן.

לגבי חבלות, אנו למדים כי גם כאן המונח מצומצם, והחבלות שבגינן ניתן להגיש תביעות למשרד הביטחון הן כאשר החבלה ייחודית לשירות הצבאי. למשל, כאשר איש קבע נפצע בפעילות מבצעית מרסיס שפגע בו, או כאשר הוא נפצע כתוצאה מצריח של טנק, זכותו להגיש תביעה למשרד הביטחון ולזכות בפיצויים וזכויות.

האם זו בשורה כל כך רעה לאנשי קבע להגיש את תביעתם לביטוח לאומי? לא בהכרחֱ

ישנה הנחה, ואני נתקלת בה רבות בעבודתי, כי תמיד עדיף להגיש את התביעה למשרד הביטחון ולהיות מוכרים כנכי צה"ל. יש לכך כמובן יתרונות רבים, אך לעיתים לאנשי קבע דווקא עדיף להיות מוכרים בפני המוסד לביטוח לאומי.

מדוע? לעיתים, משך הטיפול בתביעה מהיר ויעיל יותר. כמו כן, למי שנקבע אחוזי נכות בשיעור 10% ומעלה, הפיצוי לו הוא יהיה זכאי נקבע לפי השכר אותו הוא מרוויח. להבדיל, לנכי צה"ל מדובר בסכום קבוע ואין זה משנה מה השכר.

ולכן, ייתכן כי אנשי קבע, וכתלוי בגובה שכרם, יקבלו פיצוי גבוה יותר מביטוח לאומי. בנוסף, לאנשי קבע ישנה אפשרות להגיש תביעה לביטוח לאומי וגם תביעת נזיקין כנגד המדינה.

למשל, איש קבע שהחליק או נפל עליו מדף במשרד, יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי וגם תביעת נזיקין נגד המדינה בגין הרשלנות שגרמה לו להיפצע.

לסיכום – תביעות למשרד הביטחון אנשי קבע וכוחות הביטחון

מדובר בשינוי יחסית חדש ולכן בתי המשפט לא פסקו בהרבה מקרים לגבי פרשנות המושגים של מחלת שירות וחבלת שירות.

ככל שאתם אנשי קבע אשר חלו או נפצעו בזמן השירות שלכם, אנו מזמינים אתכם לפנות למשרדנו לשם התייעצות והבנת מדויקת ומקצועית של הנסיבות שהובילו לפגיעתכם הרפואית. על ידי כך, אנו נבחר במסלול הנכון ביותר לתביעתכם (משרד הביטחון או ביטוח לאומי) ומיצוי מלוא זכויותיכם.  

למה לבחור לעבוד איתי?

הצלחות ומקצועיות
חסרת פשרות

כשאתם בוחרים במשרדנו, תהיו בטוחים שיש לנו הצלחות רבות בפגיעות הגופניות והנפשיות השונות, ואנו עובדים בכל תביעה נגד משרד הביטחון במלוא המקצועיות ובלחימה ללא פשרות עד לקבלת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

שליחות מתוך
ניסיון אישי

היתרון הבולט של משרדנו הוא שעו"ד בן ישי גרינס חוותה באופן משפחתי פציעה אנושה על כל המשתמע ממנה. הן מההתמודדות האישית והן מול משרד הביטחון ואגף השיקום.

הוגנות ויחס
אישי

הוגנות הינה נר לרגלנו, הרגישו בטוחים ובשקט נפשי כשאתם בוחרים לעבוד עם משרדנו. הטיפול בתביעה נגד משרד הביטחון מהרגע הראשון יעשה באופן ההוגן, האמין והמדויק ביותר. תביעתכם תנוהל ביחס אישי מתחילתה ועד סופה.

אנחנו כאן למענך!

נפצעת או חלית בשירות הצבאי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ניתן גם לחייג: 077-9978802

מאמרים מעניינים